Kiropraktorhögskolan söker Kommunikationsansvarig

Brinner du för att bygga upp egna kommunikationsstrategier? Tar du stort
eget ansvar och driver projekt med hjärta? Är du en stjärna på sociala medier och har ett öga för det kreativa?

Vi söker en prestigelös driven person som vill axla en roll som Kommunikatör för landets äldsta kiropraktiska institution. Den vi söker ska vara beredd att ta sig an allt från att fotografera vid inspelningen på Let´s Dance till att skriva enklare texter som till en inbjudan eller producera kreativa instagraminlägg.

Det här är en roll för den nyfikne och orädda – kanske har du nyss tagit examen eller jobbat något år och är nu redo att ta nästa steg i karriären. Det här är en chans för dig som vill lyfta ett varumärke till nästa nivå, som tydligt vill se ett före och ett efter.

Följande bör vara kunskaper du besitter:
• Hur man hanterar en systemkamera (ej avancerad nivå)
• Hantera Adobe Photoshop eller Adobe InDesign
• Formulera tilltalande texter
• Ha ett PR-tänk
• Grundläggande kunskap om sociala medier (Instagram/Facebook främst)

Meriterande om du har ett intresse för hälsa och friskvård.

Din ansökan
Om du tror att du är rätt person för jobbet, tveka då inte att söka jobbet genom att skicka in din ansökan till julia.gedin@kiropraktik.edu, dock senast 16 juni 2019. Urval och intervjuer sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag.

Välkommen med din ansökan!