Hjärnans smärtmätare kan vara identifierat

I veckan publicerades en studie om hjärnans smärtmätare i tidskriften Nature Neuroscience. Resultaten visar att dorsala posterior insula som är en del av hjärnbarken, är den del av hjärnan som är central vid uppfattning av smärta. Tidigare har forskare kunnat visa att smärta aktiverar flera olika delar av hjärnan, men med hjälp långvarig smärtpåverkan av studiepopulationen hävdar forskarna att de andra delarna av hjärnan aktiveras av andra känslor än smärta och att dorsala posterior insula är hjärnans smärtmätare. Detta öppnar upp möjligheterna att i framtiden kunna avläsa smärta hos de patienter som inte själva kan kommunicera så som dementa och barn.

Andrew Segerdahl med flera. The dorsal posterior insula subserves a fundamental role in human pain. Nature Neuroscience. Publicerad online 9 mars 2015. DOI: 10.1038/nn.3969